October 3, 2022

Hydrocodone Help

The Sports Fanatics

Cole Groetsch and Jack Batchelor get paid ASUN postseason honors for men’s tennis

ATLANTA – The ASUN declared its men’s tennis postseason awards on Thursday, and two Knights have been honored.  Senior Cole Groetsch was named All-ASUN Next Crew, although Jack Batchelor acquired All-Freshman Workforce honors.  Groetsch and Batchelor are the first Bellarmine players to be named all-conference considering the fact that the Knights transitioned to Division I.
 
Groetsch was Bellarmine’s top player all year competing at no. 1 singles together with no. 1 and no. 2 doubles.   He led the Knights with eight singles victories in dual matches, which includes three straight ASUN wins from Kennesaw Condition, Lipscomb, and Jacksonville Condition.  His gain vs . Kennesaw State came in opposition to Raul Garcia, who was named initial-crew all-meeting.  Groetsch’s eight wins surpassed his earlier Bellarmine large of 7 victories.
 
Batchelor also nabbed eight singles wins this spring to direct the group, which include three ASUN victories participating in no. 2 singles as a freshman.  His 16 total singles wins concerning the fall and spring led all Bellarmine players.  Batchelor’s most impressive win came against Rafael Marques Da Silva of Liberty – Da Silva was an All-ASUN Second Team honoree. 

2022 ASUN Convention Men’s Tennis Postseason Honors & Awards
&#13
 
&#13
Player of the 12 months: Magnus Johnson, FGCU
&#13
Doubles Pair of the Yr: Nicaise Muamba & Rafael Marques Da Silva, Liberty
&#13
Freshman of the Calendar year: Tristan Dumas, Stetson
&#13
Mentor of the Yr: Matt Emery, Kennesaw Point out
&#13
 
&#13
ASUN Initial Crew All-Conference
&#13
*Magnus Johnson | FGCU | R-So. | Naples, Fla. | Pre-Administration
&#13
*Josh Wilson | Liberty | Jr. | Reigate, United Kingdom | Finance (MBA)
&#13
Raul Garcia | Kennesaw Point out | So. | Santa Cruz de la Sierra, Bolivia | Athletics Management
&#13
Matthew Terry | Kennesaw Condition | Gr. | Alpharetta, Ga. | MBA
&#13
Jonas Hartenstein | North Florida | So. | Berlin, Germany | Communication
&#13
Diogo Marques | Stetson | Sr. | Setúbal, Portugal | Management
&#13
 
&#13
ASUN 2nd Team All-Meeting
&#13
Cole Groetsch | Bellarmine | Sr. | Chalfont, Pa. | Small business Administration
&#13
Marcelo Sepulveda | FGCU | So. | Monterrey, Mexico | Company
&#13
Randy Wilson | FGCU | R-So. | Santo Domingo, Dominican Republic | Conversation
&#13
Rafael Marques Da Silva | Liberty | So. | São Paulo, Brazil | Coaching
&#13
Nicaise Muamba | Liberty | Sr. | Laval, Quebec, Canada | Workout Science (MS)
&#13
Matt Carroll | North Florida | Jr. | Herfordshire, England | Activity Administration
&#13
Nilo Duarte | North Florida | Sr. | Barcelona, Spain | Publish Baccalaureate
&#13
 
&#13
ASUN All-Freshmen Staff
&#13
*Tristan Dumas | Stetson | Great, France | Economics
&#13
*Hugo Salmeron | Kennesaw Condition | Barcelona, Spain | Sports activities Administration
&#13
Jack Batchelor | Bellarmine | York, England | Economics
&#13
Vicente Arbelaez | Jacksonville Condition | Cali, Colombia | Integrated Studies
&#13
Ervin Eminefendic | Stetson | Turin, Italy | Finance & Economics
&#13
Sami Ozzor | Stetson | Daytona, Fla. | Company
&#13
* – Denotes a unanimous choice
&#13
** – A tie in voting resulted in a 7-person 2nd team
&#13